2 Mart 2015 Pazartesi

Grand Finale


Yeni bir güncelden herkese merhaba. İsminin hakkını veren bir güncel ile karşınızdayız. Tortuga olarak bir mangayı daha Türkçeye kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Değerli Rainman arkadaşımızın başlatıp büyük bölümünü çevirip düzenlediği Green Blood serisini nihayet bitirmiş bulunuyoruz. Seriyi devralan arkadaşlarımız kısa sürede projeyi tamamladılar. Seride emeği geçmiş olan herkese ekibimiz adına teşekkür ederiz. Green Blood'ı henüz okumaya başlamamış olan arkadaşlar için şimdi tam zamanı. Özellikle daha iyisini bulmakta zorlanacağımız türden çizimleriyle manga dünyasına ismini şimdiden altın harflerle kazıyan bu değerli eseri kimse kaçırmamalı. Projeye ilişkin yapabileceğimiz tek öz eleştiri,  İngilizce çeviri gruplarından MangaStream'ın seriyi 36. sayıda iptal etmesinin ardından o kalitede taramalara ulaşamamış olmamız. Bu noktada eski taramaları kullanmaktan başka seçeneğimiz yoktu. 

Bir diğer güzel duyurumuz ise Berserk adına. Türkiye'deki çok sayıda manga çeviri grubunun emekleriyle ilerleyen bu efsane mangayı güncele ulaştırmak Tortuga'ya nasip oldu. Artık Türkçe manga okurları da Berserk'i güncelden takip etmenin hazzına vakıf olabilecek. Bu da bizim için ayrı bir gurur elbette. Yıllar boyunca bu projeye emek vermiş herkese teşekkürü borç biliriz. Burada hepsinin ismini anmamız ne yazık ki mümkün değil ancak RownikaL arkadaşımızın azmini ayrıca tebrik etmek gerekir diye düşünüyorum. O, bu seriyi benimseyip projenin ilerleyişinin durmaması için özverili bir çaban göstermese serinin güncele ulaşması yine bir başka bahara kalabilirdi.

Bu arada belirtmeden geçmek istemedim. Biliyorsunuz Iron Knight projemiz uzun süredir devam etmiyordu, bunun sebebi İngilizce çevirilerinin olmayışıydı. Biz de okurlarımızı mağdur etmemek adına her yola başvurduk ve nihayetinde seriyi Portekizceye çeviren grup ile iletişim kurmayı başardık. Sağ olsunlar onlar da bizi kırmadılar ve  seriyi İngilizceye çevirmeyi kabul ettiler, bu projenin İngilizce ayağının editörlüğünü de biz yapacağız. Ardından da çevrilen bölümleri Türkçeye kazandıracağız. Sizler için ne kadar uğraştığımızı bilin istedik.


Son olarak, değerli okurlarımıza bir notum var. Malum, gündemi sürekli değişen, değiştirilen bir ülkeyiz. Bu sebeple asıl ilgilenmemiz gereken meseleler medyada yeterince yer bulamayabiliyor, haliyle bu konulara dikkat çekmek de bize düşüyor. Sizden ricam, hepiniz araştırıp yavaş yavaş meclisten geçmekte olan yeni iç güvenlik paketi maddelerini okuyun. Bu, toplumumuzu, çevremizi falan değil direk olarak "bizi" etkileyecek bir mesele. En azından neyle karşı karşıya olduğumuzun bilincinde olalım.

- Solid Snake

Berserk: 336-337

City of Darkness II: 26

Girls of the Wild's: 174

Green Blood: 44-49

Liar Game: 156-157

17 yorum:

 1. Elinize sağlık. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Gunceldeki bolumlerin hepsi baska baska guzel! Ellerinize emeginize saglik dostlar

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler . Elinize sağlık

  YanıtlaSil
 4. Berserk'in tam anlamıyla Türkçeye kazandırılmasında emeği geçen (Çeviri-Edit) dostlar adamsınız ! Teşekkürler.

  Green Blood hayırlı olsun çizimleri gerçekten müthiş Türkçeye kazandırılması ayrı müthiş :) Ellerinize sağlık.

  Valla Iron Knight'taki uğraşınız taktire şayan!

  Tabii diğer serileri unutmak yok :) Güncelde emeği geçen herkesin ellerine kollarına sağlık :) Teşekkürler.İyiki varsınız.

  YanıtlaSil
 5. ellerinize sağlık arkadaşlar uzun süredir yoktum çok gzel bir güncele denk gelmişim. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Güncel için ellerinize ve emeğimize sağlık.Gerçekten muhteşemsiniz.Takdire şayan bir azimle bir seriyi Portekizce'den İngilizce'ye ve sonrada Türkçe'ye çevirmeniz inanılmaz,diyecek laf bulamıyorum resmen :)
  Son olarak İllegal Rare'in çevirileri ne zaman gelir acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle konular genelde grup içerisinde olur ancak saçma saçma sorular gelmeye başladığından söyleme gereği duyduk Iron Knight konusunda. Hatta Assassin's Creed IV serisinin İngilizce düzenlemesini dahi ben yapıyorum. Illegal Rare konusunda ise o seri durduruldu ve Japonya'da iptal edildi. Hal böyle olunca çeviren gruplarda bıraktılar yani ümidi kesin derim.

   Sil
 7. Elinize sağlık süpersiniz başka dicek birşet bulamıyorum Teşekkürler :D

  YanıtlaSil
 8. Emeğiniz için teşekkürler

  YanıtlaSil
 9. Güncel için çook teşekkürler. Green Blood'u Türkçe'ye kazandırdığınız için ayrı teşekkürler. Ne desek az. Boşta kalan editörünüz olacak mı acaba? Nisekoi'yi alacak yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nisekoi için bir editör atadık bekliyoruz şu an.

   Sil
  2. Anladım biz de bekliyoruz o zaman. :) kolay gelsin.

   Sil
 10. Dünde denedim bugünde denedim. City of Darkness için mediafire açılmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi ben denedim açılıyor.

   Sil
  2. MF'ye erişim engellendiği için açılmıyordur.Bir iki gündür çoğu kişi yaşıyor bu sorunu.DNS ayarlarını değiştirip dene birde.

   Sil
 11. Berserk serisini güncele getiren Tortuga Ekibi'ne çok çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız.

  YanıtlaSil
 12. Şurad güncelleri görmek ayrı bi keyiflendiriyor insanı :) Teşekkürler Tortuga.

  YanıtlaSil