4 Ağustos 2013 Pazar

Japonya'da Çay Töreni Günceli

Sadō'nun kurucularından Sen no Rikyu (1522-1591)

     Merhaba arkadaşlar. 
     Bu hafta da dolu dolu bir güncelle karşınızdayız. Crows için çevirmen aramaktayız seriyi beğenen ve yabancı dili yeterli düzeyde olan arkadaşlar mesaj atabilir. Bu hafta Vagabond hafta içi özel olarak verilecektir.
     Bu haftanın güncelini verirken Japonya'da yeri çok büyük olan çaydan da bahsetmek istedim. 15. yüzyıldan bugüne devam eden bir gelenek olan "Sadō" ile ilgili kısa bir metin ve bu haftanın günceliyle sizi baş başa bırakıyorum.

     "Sadō" (Çay Yolu) veya "Çanoyu" (Çayın sıcak suyu) adı verilen çay töreni 15. yüzyıla kadar geriye gider. Törenin esası, ev sahibinin konuklarına çay hazırlaması gibi gündelik bir ihtiyaca dayanır. Çay ikramı zaman içinde törensel bir nitelik kazanmıştır. Ev sahibi ve konuklar bu törenin ayrıntılı kurallarına büyük bir ciddiyetle uyarlar. Bu kurallar töreni olabildiğince sadeleştirir. Çay töreni başlı başına kurallar bütününden ibaret değildir. Bunun için bahçe düzenlemesinden çay odasının döşenmesine kadar birçok ön hazırlığın özenle önceden yapılmış olması gerekir. Çay törenine hazırlanmak, mimariden seramiğe, bahçecilikten tarihe, dinden güzel yazma sanatına kadar birçok alanda asgari bilgileri öğrenmek anlamına gelmektedir. Bu hazırlıklar çay töreninin mükemmelliği için şarttır. Bahçenin güzellikleri arasından çay odasına geçen konuklar, gördükleri güzellikler ve yaşadıkları sükunetle çay törenine hazırlanmaktadırlar. Çay töreninde ağırlıklı olarak Zen Budizmi'nin etkisi görülür. Tören ilk bakışta can sıkıcı bir oyun, gereksiz kurallar bütünü gibi gelebilir. Ancak amaç çay yapıp içmekten çok, doğaya karışmak, onun içinde kaybolmak, bu yolla ruhu aydınlatmaktır. Doğallığın yanı sıra sükunet, sadelik estetik ve zarafetle örülü bir arınma sürecidir çay töreni. Hareketler son derece yavaştır, bu nedenle çay yapımı için gerekli eylemlerde olabildiğince tasarruflu olup, yapılması gereken hareketleri çok incelikle hesaplayıp, bunu zarafetle gerçekleştirmek gerekmektedir. Sonuçta ortaya çıkan uyum, ölçülülük ve güzellik izleyenlerin ruhunda ve zihinlerde kalıcı izler bırakacaktır.

Not: Lütfen serileri (özellikle Feng Shen Ji) CDisplay Ex veya kendi bildiğiniz bir manga programı ile okuyunuz. Programı indirmek için: Tıkla!

meeteor

Hajime No Ippo: 418-420

Feng Shen Ji: 14-17

Makai no Ossan: 121-130

Crows: 08b

Arago: 02

Maken-X: 7-9

1 yorum:

  1. feng shen ji süperdi valla elinize kolunuza sağlık seri hakkında bilgi verirmisiniz az acaba kaç bölüm mesela devam ediyomu. diğer seriler içinde teşekkürler.

    YanıtlaSil